Analiza prospektów – Michael Porter Jr. | Missouri

W tegorocznym Drafcie NBA włodarze Cleveland Cavaliers będą mieli do dyspozycji jeden z pierwszych picków, a wszystko to za sprawą przedsezonowej wymiany z Boston Celtics, na mocy której do Ohio trafił pierwszorundowy wybór Nets. 

Nie najlepsza postawa ekipy z Nowego Jorku (ósmy najgorszy bilans w lidze) sprawiła, iż szeregi Wine & Gold najprawdopodobniej zasili jeden z solidniejszych prospektów z College. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się kilku z nim.

Michael Porter Jr.
• Pozycja: Point Guard
• Wzrost: 6’11” (211 cm)
• Waga: 211 lb (96 kg)
• College: Missouri

Michael Porter Jr. jest na pewno jednym z najciekawszych zawodników w nadchodzącym drafcie. Mierzący 211cm, bardzo mobilny i atletyczny skrzydłowy legitymujący się dobrym rzutem to łakomy kąsek dla każdej z drużyn. Przed rozpoczęciem sezonu NCAA był typowany do pierwszego picku. Jego notowania obniżyła dość poważna kontuzja pleców, dlatego pomimo takiego talentu, ma szanse spaść do picku Cavs.

Szczegółowy opis:

Jego największym atutem są warunki fizyczne. Przy wzroście 211 cm, jest on wystarczająco mobilny by grać na obu pozycjach skrzydłowego. Daje to możliwość krycia wielu pozycji na boisku, co w dzisiejszym czasach small ball jest wielkim atutem. Do tego jest niesamowicie atletyczny co w połączeniu z dużym zasięgiem ramion daje wielkie możliwości zarówno ofensywne jak i defensywne.

Jeśli ktoś oglądał jakieś spotkanie Portera, w oczy rzuca się szybkie złożenie do rzutu po zasłonach w akcjach catch&shoot. Widać w jego grze naturalne zdolności strzeleckie. W przyszłości powinna być to jego największa broń. W czasach swojej kariery w highschool (w NCAA grał on tylko 3 mecze, dlatego nie przytaczam statystyk z college) notował on 32% zza łuku co jest dobrym wynikiem lecz na pewno jest co poprawiać. Na szczęście dobra forma rzutowa daje dużą nadzieje, że będzie lepiej. Średnia skuteczność także wynika ze słabej selekcji rzutowej która według mnie przede wszystkim spowodowana jest wiekiem (MPJr ma dopiero 19 lat) i małym doświadczeniem.

Ten chłopak ma również duży potencjał w akcjach alley-up. Jest bardzo szybki, a to w połączeniu z niesamowitym zasięgiem daje broń, która może być, przez dobrego rozgrywającego, bezlitośnie wykorzystywana.

Minusem, dość poważnym, Portera jest częsty brak zaangażowania w obronie i niska koncentracja w ataku. W wielu akcjach nie dochodził on do pomocy, zbyt późno reagował po zamianie krycia, przez co często drużyna przeciwna łatwo zdobywała punkty. W ataku również, często podejmuje on kontrowersyjne decyzje. Zbyt często wykonuje on wjazdy na siłę, rezygnując z podania w tempo dobrze ustawionemu koledze z drużyny. W sytuacji 1na1 także często wybiera trudny rzut odchylenia, zamiast wejść pod kosz i spróbować wykorzystać swoje warunki w pomalowanym.

Oprócz tych minusów, Michael Porter Jr. Jest też dużym ryzykiem ze względu na problemy zdrowotne. Jak wspomniałem wcześniej odniósł on kontuzję pleców, która była na tyle poważna, że wykluczyła go praktycznie na cały sezon. Nie wiadomo czy nie będzie się ona odnawiać w przyszłości.

Przez tą kontuzje, nie widzieliśmy za dużo meczów w jego wykonaniu na dobrym poziomie i z mocnymi przeciwnikami. W 3 meczach jakie zagrał, nie wyglądał zbyt dobrze. Z drugiej strony, przed wstąpieniem do NCAA w pokazowym meczu All American, gdzie spotkały się największe młode talenty jak Ayton, Bamba, Young czy Sexton, Porter został okrzyknięty MVP. W 21 minut zdobył 17 punktów i wyglądał niesamowicie. Dowiódł też, że potrafi grać przeciwko dobrym zawodnikom. Dlatego myśl, że nie powinno się go oceniać przez pryzmat jego występów w Missouri, bo raz, że nigdy nie był tam na 100%, a dwa, w ogóle nie był zgrany z zespołem.

Podsumowując, jest to zdecydowanie wybór z rodzaju high risk-high reward. Warunki fizyczne i naturalny talent ofensywny dają niesamowite możliwości młodemu skrzydłowemu. Ma on zadatki na wielką gwiazdę i jeśli uda mu się omijać poważne kontuzję powinien odnieść sukces w najlepszej lidze świata.

Według mnie, Cavs niezależnie od decyzji LBJ, powinni wybrać największy talent jaki zostanie im przy 8 wyborze, a tego talentu najwięcej ma MPJr.

Poniżej polecam filmiki z raportem skautów NBA na temat młodego skrzydłowego:

 

oraz skrót z meczu All American:

1 Trackback / Pingback

  1. Analiza prospektów Draftu NBA 2018 – Cleveland Cavaliers Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.