Analiza prospektów – Trae Young | Oklahoma Sooners

Young Trae

W tegorocznym Drafcie NBA włodarze Cleveland Cavaliers będą mieli do dyspozycji jeden z pierwszych picków, a wszystko to za sprawą przedsezonowej wymiany z Boston Celtics, na mocy której do Ohio trafił pierwszorundowy wybór Nets. 

Nie najlepsza postawa ekipy z Nowego Jorku (ósmy najgorszy bilans w lidze) sprawiła, iż szeregi Wine & Gold najprawdopodobniej zasili jeden z solidniejszych prospektów z College. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się kilku z nim.

Trae Young
• Pozycja: Point Guard
• Wzrost: 6’2” (188 cm)
• Waga: 180 lb (82 kg)
• College: Oklahoma (Sooners)

Trae Young to jeden z największych talentów w nadchodzącym naborze. Freshman z Uniwersytetu Oklahoma notował w tym sezonie godne podziwu liczby. Zdaniem wielu ekspertów zza Oceanu jest on najlepszym point guardem dostępnym w tegorocznym drafcie. Początkowe notowania plasowały go dość nisko, lecz jego popisy natychmiast zostały docenione. W obecnych zestawieniach znajduje się na miejscach 5-7, więc przy dobrym losowaniu może on zasilić szeregi Cavaliers.

Szczegółowy opis:

Bestia ofensywna. Trae był niekwestionowanym liderem swojego zespołu jeśli chodzi o atak. W tegorocznej kampanii notował średnio 27.4 punktów (dla porównania, drugi w tej kategorii Christian James – 11.9 pts) oraz 8.7 asyst (58% asyst całego zespołu) w 35.4 minut spędzonych na parkiecie. Szczegółowe statystyki ofensywne również przemawiają za Youngiem (box plus/minus, offensive box plus/minus, offensive win shares). Na pochwałę zasługuje także jego FT%, oscylujący w granicach 86% (przy niespełna 9 próbach). Oddawał on również średnio ponad 10 trójek (0.360 3P%) na mecz!

Na początku sezonu liczby te wyglądały jeszcze bardziej zdumiewająco, lecz pod koniec kampanii zarówno Trae, jak i Oklahoma Sooners nieco przygaśli. Końcówka sezonu w ich wykonaniu wyglądała fatalnie, 8 porażek w ciągu 10 starć. Mimo wszystko udało im się awansować do tzw. March Madness, czyli Play-Offów w lidze NCAA. Przygodę z fazą pucharową Sooners zakończyli bardzo szybko, bowiem już na pierwszej rundzie. Od Trae i reszty ekipy lepsi okazali się zawodnicy z Rhode Island, którzy zwyciężyli po dogrywce 83:78. Young zdobył wówczas 28 oczek, lecz nie wystarczyło to do pokonania Rams.

Jak już wspomnieliśmy, Trae jest Freshmanem. Ma dopiero 19 lat co oznacza, że teoretycznie powinien spędzić w lidze wiele lat. Może okazać się on inwestycją na lata. Z pewnością można uznać to za zaletę, lecz doskwierać może mu brak doświadczenia.

Jak na rozgrywającego Young nie jest niesamowicie szybki, lecz z pewnością nie brakuje mu dynamiki. W swoim arsenale ofensywnym ma między innymi dopracowany crossover czy szeroką gamę wszelkiego rodzaju dryblingów.

Jednym z minusów Trae jest jednak defensywa. Indywidualnie nie jest on świetnym obrońcą, więc podczas rywalizacji z klasowymi rozgrywającymi w college jego obowiązki przejmowali zazwyczaj koledzy z drużyny. Kiedy już dochodziło do rywalizacji pomiędzy Youngiem a innym rozgrywającym, zazwyczaj był on łatwo mijany.

Jeden z ekspertów stacji telewizyjnej ESPN, Max Kellerman otwarcie twierdzi, iż point guard Sooners nie jest gotowy na grę w NBA.

Poniżej prezentujemy również filmik obrazujący popisy ofensywne Younga.

1 Trackback / Pingback

  1. Analiza prospektów Draftu NBA 2018 – Cleveland Cavaliers Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.